Boka dig här

Workshops

Lymf-Yinyoga för brösthälsan

Lördagen den 3 oktober klockan 10:00 – 12:00.

Via Yinyoga stimulerar vi kroppens energibanor (meridianer) och ger oss själva en passiv stretch och egenmassage för att mjuka upp kroppen och få igång lymfsystemet.

Det bjuds på hemmagjort ört-te och frukt.

Pris: 375 kr, varav 25 kr per deltagare går till Rosa Bandets bröstcancer-förening.

Yinyoga, Yinmyo & Chiball

Lördagen den 7 november klockan 10:00 – 12:00.

Via Yinyoga stimulerar vi kroppens energibanor (meridianer). Vi ökar rörligheten, dämpar stress och får en djup återhämtning för både kropp och sinne.

Yinmyo-fasciarelease är utformad specifikt för Yinyoga-praktik. Syftet är att lösgöra spänningar lokalt för att påverka hela kroppen. Via Yinmyo (egenmassage med tennisbollar) masserar, aktiverar och stryker punkter i kroppen och landar i oss själva.

Via Chiball ger vi oss själva en mjukare massage som är inspirerad av Feldenkrais-metoden.

Det bjuds på hemmagjort ört-te och frukt.

Pris: 350 kr.

Återhämtningsyoga, Yoga Nidra & Reiki-mediation

Lördagen den 5 december klockan 10:00 – 12:30.

Återhämtningsyoga är en mer djupgående form av Yinyoga där vi håller positionerna längre och slappnar av ännu mer, både till kropp och själ. Det är en djup återhämtning och vila för såväl muskler, ligament, nervsystem och sinne.

Yoga Nidra hjälper dig att släppa fysiska och mentala spänningar. Genom att guida dig till ett tillstånd av meditativ vakenvila.

Reiki är en helande japansk tradition som kan utföras genom handpåläggning som stimulerar kroppens energiflöden. Här kombinerar vi detta med Reiki-meditation.

Det bjuds på hemmagjort ört-te och frukt.

Pris: 425 kr.

Anmälan görs till Monica på sms: 0760-184355.

TRÄNINGS-WORKSHOPS

Cirkelträningspass, styrka & kondition

Lördagen den 31 oktober klockan 11:00 – 12:30.

Cirkelträningspass med en kombination av styrkeövningar och konditionsövningar.

Pris: 250 kr.

Styrka & Pilatesboll

Lördagen den 28 november klockan 11:00 – 12:30.

På denna Workshop fokuserar vi på styrkeövningar som vi utför med en liten pilatesboll.

Pris: 250 kr.

Cirkelträningspass, styrka & kondition

Lördagen den 12 december klockan 11:00 – 12: 30.

Även denna Workshop blir i cirkelträningsformat med fokus på både kondition och styrka, men även med lite övningsvarianter som ger er ett större övningsförråd att använda till er egenträning.

Efter varje Workshop bjuds det på hemmagjorda protein-shakes för att fylla på krafterna.

Varje tärnings-workshop leds av Alva Cervin Zaar, utbildad personlig tränare och gruppinstruktör.

Anmälan görs till Monica på sms: 0760-184355.

Boka dig här: TimeCenter